כיצד לשרוד בתקופת המלחמה

בדרום המופגז בעלי העסקים צריכים להמשיך כרגיל, אך הלקוחות כבר לא מגיעים, העובדים נעדרים ובעלי העסקים נאלצים להתמודד עם קיפאון בפעילות, ביטול תוכניות וירידה בהכנסות. מצד שני את צד ההוצאות לא תמיד ניתן להאט באותו הקצב אם בכלל.

הלחימה המתמשכת גורמת לאובדן הכנסות ותפוקה המוערך במיליוני שקלים.

בנקודה קריטית זו מה ניתן לעשות כדי להגדיל את סיכויי ההישרדות?

  • ראשית תזרים, תזרים, תזרים ! זה הזמן להתמקד בו, לעדכן אותו ברמה היומית ולראות מה יקרה בימים/שבועות הקרובים על פי תחזיות שונות של ירידה בהכנסות.
  •  חזקו את הקשר מול הבנק, שתפו את הבנק בבעיות הצפויות ופתרו אותם עד כמה שניתן ביחד ע"י הגדלת מסגרת זמנית, הלוואת גישור, הלוואה בפריסה ועוד..מי שיכול ממליצה בחום לחזק בטחונות בחשבון.
  • חוב לקוחות –זה הזמן לבדיקת החייבים וגיל החוב . לחצו על החייבים שעבר זמן האשראי שלהם.
  • ניתן לבקש הקדמת תשלום מלקוחות תמורת הנחה בתשלום.
  • פריסה גדולה יותר של תשלומים מול ספקים קיימים, כאלה שכבר שילמנו להם. ניתן לבקש את השקים בחזרה ולפרוס אותם לתקופה ארוכה יותר, או להקטין את התשלומים בחודשים הקרובים על חשבון החודשים הבאים (זאת בהנחה שהספקים לא מהדרום).
  • שיווק –
  1. זה הזמן לחשוב על חיזוק הקשר מול הלקוחות ולראות כיצד ניתן לתת ערך בזמנים אלו, דוגמה: בעל בית ספר פרטי יכול לשלוח במייל דפי עבודה, שיעורים מוקלטים ביו טיוב לתלמידיו, כדי להמשיך את הרצף ,לתת ערך ולנצל את הזמן שהתפנה אצל תלמידיו לחיזוק היכולות.
  2. פיתוח האפיק האינטרנטי בעסק – אומנם זה תהליך ארוך טווח וחיזוקו לאורך הזמן יכול לעזור בתקופות מעין אלה, אך נסו בטווח הקצר לחשוב כיצד השימוש בטכנולוגיה , סקייפ, יו טיוב , רשתות       חברתיות וכו…יכול לשפר את היקף המכירות בזמן זה.
  3. התאמה למצב הקיים – נסו לחשוב על מוצרים או שירותים חדשים אשר יכולים להתאים לתקופה ולענות על צרכים חדשים ובעיות חדשות שמתעוררים אצל הלקוחות שלכם עקב המצב.

במבצע עופרת יצוקה עסקים רבים נקלעו למשבר והוחזרו לא מעט שיקים ע"י המערכת הבנקאית, לכן הנקודה החלשה שזקוקה לעיקר תשומת הלב הינה התזרים והבנקים, הפנו את  הזרקור לכיוונה.

בתקווה לחזרה מהירה לשגרה.

ליאת ברנשטיין
 
המידע ניתן כשירות לציבור ולא יכול לשמש כעילה לתביעה כלשהי
אושן טכנולוגיות בניית אתרים | איזק בראל עיצוב אתרים כל הזכויות שמורות למ.ט.י. אשדוד 2018